Cardiff Council Elections 2012 - Thursday, 3rd May, 2012

Election summary for Wards
Wards Elected candidates Elected party or parties
Adamsdown Manzoor Ahmed Welsh Labour / Llafur Cymru
Nigel Howells Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Butetown Ali Ahmed Welsh Labour / Llafur Cymru
Caerau Peter Bradbury Welsh Labour / Llafur Cymru
Elaine Simmons Welsh Labour / Llafur Cymru
Canton Richard Cook Welsh Labour / Llafur Cymru
Cerys Furlong Welsh Labour / Llafur Cymru
Ramesh Patel Welsh Labour / Llafur Cymru
Cathays Elizabeth Clark Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Sam Knight Welsh Labour / Llafur Cymru
Sarah Merry Welsh Labour / Llafur Cymru
Chris Weaver Welsh Labour / Llafur Cymru
Creigiau & St Fagans Graham Thomas Welsh Conservatives / Ceidwadwyr Cymreig
Cyncoed Margaret Jones Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Kate Lloyd Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
David Rees Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Ely Susan Goddard Welsh Labour / Llafur Cymru
Russell Goodway Welsh Labour / Llafur Cymru
Jim Murphy Welsh Labour / Llafur Cymru
Fairwater Lisa Ford Plaid Cymru
Neil McEvoy Plaid Cymru
Paul Mitchell Welsh Labour / Llafur Cymru
Gabalfa Ed Bridges Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Gareth Holden Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Grangetown Ashley Govier Welsh Labour / Llafur Cymru
Chris Lomax Welsh Labour / Llafur Cymru
Lynda Thorne Welsh Labour / Llafur Cymru
Heath Fenella Bowden Heath Independent
Graham Hinchey Welsh Labour / Llafur Cymru
Lyn Hudson Welsh Conservatives / Ceidwadwyr Cymreig
Lisvane David Walker Welsh Conservatives / Ceidwadwyr Cymreig
Llandaff Gareth Aubrey Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Kirsty Davies Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Llandaff North Dilwar Ali Welsh Labour / Llafur Cymru
Siobhan Corria Welsh Labour / Llafur Cymru
Llanishen Phil Bale Welsh Labour / Llafur Cymru
Andrew Graham Welsh Conservatives / Ceidwadwyr Cymreig
Garry Hunt Welsh Labour / Llafur Cymru
Julia Magill Welsh Labour / Llafur Cymru
Llanrumney Keith Jones Welsh Labour / Llafur Cymru
Heather Joyce Welsh Labour / Llafur Cymru
Derrick Morgan Welsh Labour / Llafur Cymru
Pentwyn Joseph Carter Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Paul Chaundy Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Keith Hyde Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Judith Woodman Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Pentyrch Craig Williams Welsh Conservatives / Ceidwadwyr Cymreig
Penylan Joe Boyle Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Tricia Burfoot Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Bill Kelloway Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Plasnewydd Daniel De'Ath Welsh Labour / Llafur Cymru
Mohammad Javed Welsh Labour / Llafur Cymru
Sue Lent Welsh Labour / Llafur Cymru
Mary McGarry Welsh Labour / Llafur Cymru
Pontprennau & Old St Mellons Georgina Phillips Welsh Labour / Llafur Cymru
Dianne Rees Welsh Conservatives / Ceidwadwyr Cymreig
Radyr and Morganstown Rod McKerlich Welsh Conservatives / Ceidwadwyr Cymreig
Rhiwbina Jayne Cowan Independent Group
Adrian Robson Independent Group
Eleanor Sanders Independent Group
Riverside Iona Gordon Welsh Labour / Llafur Cymru
Phillip Hawkins Welsh Labour / Llafur Cymru
Cecilia Love Welsh Labour / Llafur Cymru
Rumney Bob Derbyshire Welsh Labour / Llafur Cymru
Jacqueline Parry Welsh Labour / Llafur Cymru
Splott Luke Holland Welsh Labour / Llafur Cymru
Gretta Marshall Welsh Labour / Llafur Cymru
Huw Thomas Welsh Labour / Llafur Cymru
Trowbridge Ralph Cook Welsh Labour / Llafur Cymru
Michael Costas-Michael Welsh Labour / Llafur Cymru
Monica Walsh Welsh Labour / Llafur Cymru
Whitchurch & Tongwynlais Chris Davis Welsh Labour / Llafur Cymru
Jonathan Evans Welsh Labour / Llafur Cymru
David Groves Welsh Labour / Llafur Cymru
Ben Thomas Welsh Labour / Llafur Cymru