Cardiff Council Elections 2017 - Thursday, 4th May, 2017

Election summary for Wards
Wards Elected candidates Elected party or parties
Adamsdown Nigel Howells Liberal Democrat Focus Team
Owen Llewellyn Jones Welsh Labour / Llafur Cymru
Butetown Saeed Noor Ebrahim Welsh Labour / Llafur Cymru
Caerau Peter Bradbury Welsh Labour / Llafur Cymru
Elaine Simmons Welsh Labour / Llafur Cymru
Canton Stephen Leslie Cunnah Welsh Labour / Llafur Cymru
Susan Elsmore Welsh Labour / Llafur Cymru
Ramesh Patel Welsh Labour / Llafur Cymru
Cathays Ali Ahmed Welsh Labour / Llafur Cymru
Norma Mackie Welsh Labour / Llafur Cymru
Sarah Merry Welsh Labour / Llafur Cymru
Chris Weaver Welsh Labour / Llafur Cymru
Creigiau & St Fagans Graham Thomas Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Cyncoed Wendy Myfanwy Congreve Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Kathryn Francis Kelloway Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Bablin Molik Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Ely Irene Susan Goddard Welsh Labour / Llafur Cymru
Russell Vivian Goodway Welsh Labour / Llafur Cymru
James William Murphy Welsh Labour / Llafur Cymru
Fairwater Lisa Ford Cardiff Plaid - Plaid Cymru Caerdydd
Neil John McEvoy Cardiff Plaid - Plaid Cymru Caerdydd
Keith Harvey Parry Cardiff Plaid - Plaid Cymru Caerdydd
Gabalfa Rhys Taylor Liberal Democrat Focus Team
Ashley Kalum Wood Liberal Democrat Focus Team
Grangetown Ashley John Lister Welsh Labour / Llafur Cymru
Abdul Sattar Welsh Labour / Llafur Cymru
Lynda DoreenThorne Welsh Labour / Llafur Cymru
Heath Fenella Jane Bowden Heath & Birchgrove Independents
Graham John Hinchey Welsh Labour / Llafur Cymru
Lyn Hudson Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Lisvane David Walker Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Llandaff Sean Driscoll Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Philipa Hill-John Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Llandaff North Dilwar Ali Welsh Labour / Llafur Cymru
Jennifer Miriam Burke-Davies Welsh Labour / Llafur Cymru
Llanishen Phillip David Bale Labour and Co-operative Party/Llafur a'r Blaid Gydweithredol
Shaun Michael Jenkins Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
John Gustaf Lancaster Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Thomas Alexander Parkhill Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Llanrumney Lee Edward Bridgeman Welsh Labour / Llafur Cymru
Keith Phillip Jones Welsh Labour / Llafur Cymru
Heather Christine Joyce Welsh Labour / Llafur Cymru
Pentwyn Joseph William Carter Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Frank Lewis Jacobsen Welsh Labour / Llafur Cymru
Daniel Joshua Naughton Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Emma-Janye Sandrey Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Pentyrch Gavin Hill-John Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Penylan Asghar Javed Ali Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Rodney Simon Berman Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Michael Joseph Boyle Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Plasnewydd Daniel Martin De'Ath Welsh Labour / Llafur Cymru
Susan Janet Lent Welsh Labour / Llafur Cymru
Deborah Mary Samothrakis Welsh Labour / Llafur Cymru
Peter Wong Welsh Labour / Llafur Cymru
Pontprennau & Old St Mellons Dianne Elizabeth Rees Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Joel Williams Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Radyr and Morganstown Roderick McKerlich Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Rhiwbina Jayne Louise Cowan Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Oliver William Owen Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Adrian Robert Robson Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Riverside Iona Gordon Welsh Labour / Llafur Cymru
Hardave Harjeet Rathour Kanaya Singh Welsh Labour / Llafur Cymru
Caro Wild Welsh Labour / Llafur Cymru
Rumney Robert James Derbyshire Welsh Labour / Llafur Cymru
Jacqueline Maria Parry Welsh Labour / Llafur Cymru
Splott Elizabeth Jane Henshaw Welsh Labour / Llafur Cymru
Edward Joseph Stubbs Welsh Labour / Llafur Cymru
Huw Thomas Welsh Labour / Llafur Cymru
Trowbridge Mary Bernadette Theresa Bowen-Thomson Welsh Labour / Llafur Cymru
Christopher Neal Lay Welsh Labour / Llafur Cymru
Michael Costas-Michael Welsh Labour / Llafur Cymru
Whitchurch & Tongwynlais Timothy Hywel Davies Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Michael Jones-Pritchard Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Linda Lesley Morgan Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Michael James Phillips Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru